Świadoma pielęgnacja włosów, czyli równowaga PEH w pigułce

2021-05-26
Świadoma pielęgnacja włosów, czyli równowaga PEH w pigułce

Świadoma pielęgnacja włosów zyskuje coraz więcej zwolenników. Dziś dokładniej czytamy skład szamponów czy odżywek, a mycie włosów staje się prawdziwym rytuałem. Czy jednak mimo inwestowania w najlepsze maski i wcierki, twoja fryzura wciąż nie wygląda najlepiej? Włosy przestały się kręcić, oklapły lub nadmiernie się puszą? Takie efekty mogą być spowodowane zaburzeniem równowagi PEH.

 

Czym jest równowaga PEH włosów?

Równowaga PEH nie jest rzeczą nową, choć dopiero od niedawna skuteczniej przebija się do świadomości większej rzeszy odbiorców. Warto więc przyjrzeć się bliżej tej metodzie, by przekonać się, jak wiele dobrego może zdziałać świadoma pielęgnacja włosów. 

 

PEH to nic innego jak: proteiny, emolienty i humektanty, czyli substancje, które wchodzą w skład kosmetyków do włosów - odżywek, masek czy wcierek.

Abyś mógł cieszyć się zdrowymi i odżywionymi włosami pełnymi blasku, twoim zadaniem jest dostarczenie im odpowiedniej ilości tych właśnie składników - a uściślając, nie może być to ani zbyt mała, ani zbyt duża dawka. Poniżej podpowiadamy, w jakich kosmetykach możesz znaleźć każdy z drogocennych składników. 

Emolienty

 

Te substancje otaczają włosy, zapewniając im ochronę, zapobiegając jednocześnie nadmiernej utracie wody.

 

Polecane produkty emolientowe:

Humektanty

 

Są to substancje nawilżające, wnikające bezpośrednio w strukturę włosa, które zapobiegają ich przesuszaniu.

 

Polecane produkty humektantowe:

 

Dlaczego warto zadbać o odpowiednią równowagę PEH?

Odpowiednia równowaga PEH jest niezwykle istotna w świadomej pielęgnacji włosów, ponieważ niedobór czy nadmiar którejś z substancji może wywierać na nie negatywny wpływ. W przypadku włosów - więcej wcale nie oznacza - lepiej. Nadmiar środków pielęgnacyjnych może na przykład obciążyć włosy, dlatego tak ważne jest, by, zadbać o równowagę w dostarczaniu protein, emolientów i humektantów.

 

Warto byś wiedział, że:

 

  • nadmiar protein (aminokwasy, kolagen, elastyna, hydrolizowane proteiny) sprawia, że włosy zaczynają się plątać, stają się sztywne i matowe. Natomiast jeśli nastąpi ich niedobór, to włosy zaczną się elektryzować i zrobią się oklapnięte. Przy włosach kręconych może uwidocznić się to w postaci słabszego skręcania się,
  • nadmiar emolientów (masła, oleje, woski, parafina, lanolina) sprawi, że twoje włosy będą przetłuszczone, ciężkie i zbiją się w nieestetyczne strąki. Z kolei zbyt mała ilość tych substancji zaowocuje puszeniem i elektryzowaniem się włosów, 
  • nadmiar humektantów (aloes, mocznik, miód, gliceryna, cukier, kwas hialuronowy) powoduje puszenie się włosów. Natomiast przy zbyt dużej ich ilości pasma mogą stać się matowe.

Równowaga PEH i włosy idealne, jak to osiągnąć?

Przede wszystkim warto byś pamiętał, że to, co jest dobre dla włosów innych, nie musi być dobre dla twojej fryzury. Nie ma też jednego idealnego przepisu i proporcji, by pasma wyglądał zdrowo i lśniąco. W związku z tym w przypadku PEH najlepiej sprawdzi się metoda prób i błędów. Ten proces dbania o włosy możesz wspomóc w następujący sposób:

 

  • świadomy wybór kosmetyków - czytaj etykiety i sprawdzaj skład szamponów oraz odżywek, po które sięgasz. Szczególną uwagę zwróć na zawartość humektantów, emolientów i protein, by wiedzieć, z jakimi substancjami masz do czynienia,
  • testy i obserwacje - nie od razu znajdziesz swój idealny zestaw, ale nie poddawaj się. Tylko metodą prób i błędów trafisz w końcu na zestawienie kosmetyków do pielęgnacji włosów, które zaspokoją ich potrzeby. Dlatego uważnie obserwuj pasma po każdym użyciu wybranego preparatu. W ten sposób szybko ustalisz, które ci służą.

Poznaj swoje włosy - test porowatości

Istotną kwestią w równowadze PEH jest także porowatość włosów. To właśnie od tego w dużej mierze zależy jakich substancji twoje pasma potrzebują najbardziej. Jak określić, jaki masz typ włosów? To proste! 

 

Wypełnij szklankę zimną wodą i wrzuć do niej włos - jeśli utrzyma się na powierzchni, to oznacza, że twoje włosy cechuje niska porowatość, włos zanurzony do połowy świadczy o średniej porowatości, natomiast jeśli opadł na dno szklanki, to wskazuje na wysoką porowatość.

 

  • Włosy wysokoporowate potrzebują w szczególności emolientów oraz protein, które zapewnią im regenerację.
  • Włosy średnioporowate potrzebują w głównej mierze emolientów. 
  • Włosy niskoporowate będą dobrze reagować na humektanty, nie zaszkodzi im też niewielka dawka protein. Natomiast zdecydowanie uważaj na emolienty, które mogą sprawić, że takie włosy staną się oklapnięte. 

 

Świadoma pielęgnacja kluczem do lśniących włosów

Pielęgnacja z zachowaniem równowagi PEH okaże się czystą przyjemnością, kiedy już poznasz lepiej swoje włosy. Zachowując kilka prostych zasad, masz szansę dostarczyć włosom tych składników odżywczych, których najbardziej potrzebują. 

 

Postaw więc na uważną obserwację i świadomie wybieraj kosmetyki w sklepie. Sprawdzaj zawartość protein, emolientów i humektantów, a ich ilość dobieraj do rodzaju włosów. I nie bój się eksperymentować! Pamiętaj, że tylko metodą prób i błędów znajdziesz najlepszą mieszankę dla swoich włosów. Szybko przekonasz się, że droga do lśniących i zdrowych kosmyków jest bardzo prosta.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

facebook pinterest google_plus instagram
promocje
pixel