Kosmetyki zero waste, poznaj marki zgodne z filozofią

2021-10-14
Kosmetyki zero waste, poznaj marki zgodne z filozofią

Dzięki licznym kampaniom ruchów zaangażowanych w szerzenie ekologicznych idei świadomość społeczna w tym kierunku rośnie. Coraz więcej osób rozumie swój wpływ na środowisko naturalne i chce ograniczyć jego negatywne aspekty. Jak robić to skutecznie i bez wielkich wyrzeczeń? Sięgnij po kosmetyki tworzone w duchu zero waste. Poznaj marki, które wesprą Cię w odpowiedzialnym konsumowaniu i nie rezygnuj z ulubionych produktów.

Filozofia zero waste — na czym polega?

Pojęcie zero waste opisuje pewien tryb życia, w którym przywiązujemy większą wagę do naszych decyzji zakupowych. Ideą ruchów działających w tym duchu jest szerzenie świadomości na temat ekologii i zachęcanie do konsumowania w sposób świadomy i sprzyjający dobru naszej planety.

Zero waste to ochrona zasobów poprzez odpowiedzialne podejście do produkcji i konsumpcji, ale również przy pomocy działań mających na celu ponowne wykorzystanie zasobów — produktów, opakowań czy pozostałości, bez zanieczyszczania środowiska.

Zasady postępowania wedle założeń zero waste opisać można w 5 punktach, które stanowią podstawę tej filozofii życia:

  • odmawiaj (refuse) - zrezygnuj z zakupu i przyjmowania rzeczy zbędnych oraz niemających praktycznego zastosowania, takich jak darmowe gadżety, dodatkowe reklamówki czy słomki w barze;
  • ograniczaj (reduce) - nie kupuj na zapas jedzenia, czy kolejnej pary spodni, której nie potrzebujesz;
  • wykorzystaj ponownie (reuse) - znajdź nowe zastosowanie dla przedmiotów, naprawiaj te, które uległy uszkodzeniu, korzystaj z oferty sklepów typu secondhand;
  • recyklinguj (recycle) - segreguj odpady wedle norm przyjętych w Twojej społeczności;
  • kompostuj (rot) - nabywaj produkty, które mogą ulec rozkładowi i zadbaj o oddzielenie odpadów organicznych od pozostałych, niezdatnych do organicznego recyklingu.

Chociaż powyższe reguły brzmią surowo, to wprowadzenie ich w życie nie musi być trudne. Nawet stopniowe podejmowanie się kolejnych kroków i powolna, ale systematyczna zmiana zakupowych przyzwyczajeń może znacznie zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów. Co więcej, wiele współczesnych marek stara się odpowiedzieć na wymagania konsumentów i wdrożyć idee zero waste przy tworzeniu swoich produktów. Dzięki temu możesz pozostać w zgodzie z naturą bez rezygnacji ze swoich ulubionych kosmetyków.

Marki zero waste — ekologiczny wybór

Wśród producentów kosmetyków nie brakuje firm, które mając na względzie dobro planety i zmieniające się potrzeby konsumentów, wprowadziły zmiany w procesie wytwórczym swoich produktów. Na rynku istnieje też wiele marek, które już od początku swojej działalności u podstaw działalności postawiły idee ekologiczne. Sprawdź, po jakie kosmetyki warto sięgnąć, by żyć zero waste.

Zero waste — kosmetyki pielęgnacyjne

Naturalne składy, opakowania zdatne do ponownego wykorzystania i recyklingu oraz skuteczność działania — te cechy nie muszą się wykluczać. Wśród produktów pielęgnacyjnych do twarzy i ciała warto sięgnąć po kosmetyki od Resibo. Kosmetyki tej marki zamykane są w opakowaniach, które w 99% nadają się do powtórnego przetworzenia. Co więcej, papierowe, zamykane tuby po produktach Resibo sprawdzają się przy tworzeniu gadżetów DIY np. pojemniczków na drobiazgi.

Resibo Beauty Box Face Spa Zestaw

Rygorystyczne, ekologiczne normy spełniają również kosmetyki marek Nature Queen oraz Mohani. Ich wybór to nie tylko bezpieczna i efektowna pielęgnacja, ale i krok w stronę rezygnacji z plastiku. Buteleczki z ciemnego szkła z atomizerem lub pipetką, w których występują kosmetyki tych marek, możemy wykorzystać do przechowywania domowych receptur i przypraw.

Mohani Rich Butters Masło Do Ciała Kakao Łupane 100ml
Nature Queen Hydrolat Bławatek 100ml
Yope Hydro Shot Serum Algi I Kwas Hialuronowy 30ml

W poszukiwaniu ekologicznych produktów do higieny ciała warto sięgnąć po kosmetyki Yope. Firma od początku swojego istnienia stara się doskonalić „cykl życia” swoich produktów, minimalizując ich wpływ na środowisko od procesu pozyskania surowców, przez produkcje do użytku i utylizacji. Yope to również delikatne receptury oczyszczające, które dbają o Twoją skórę.

Produkty zero waste do włosów

Kosmetyki w szklanych opakowaniach od Anwen to świetna propozycja dla włosomaniaczek zakręconych tak na punkcie pielęgnacji, jak i ekologii. Maska do włosów Winogrona i Keratyna to wyśmienity produkt do regeneracji pasm, a słoiczek po tym kosmetyku z powodzeniem wykorzystasz do przechowywania drobiazgów. Innowacją wśród receptur do pielęgnacji włosów jest Anwen Happy Ends serum wygładzające na końcówki, które nie zawiera w składzie ciężkich odmian silikonów, a którego działania oparte jest na działaniu naturalnych olejków.

Anwen Maska Do Włosów Winogrona I Keratyna 180ml

Makijaż zero waste

Makijaż w duchu zero waste — czy o w ogóle możliwe? Z marką Annabelle Minerals jak najbardziej! Z pomocą ekologicznych podkładów, pudrów oraz cieni do powiek i brwi wykonasz przepiękny, naturalnie wyglądający make-up. Paletka Brow Like WOW tej marki to prawdziwy must have w kosmetyczce opartej o założenia zero waste. Jej opakowanie wykonano z materiałów zdatnych do recyklingu. Mimo to jej jakość dorównuje mniej ekologicznym odpowiednikom i sprawia, że kosmetyk posłuży Ci przez wiele miesięcy.

Annabelle Minerals Brow Like Wow Paleta Cieni Do Brwi 3.9g

Terminy przydatności — dlaczego są tak ważne?

Data przydatności wyznacza czas, do jakiego kosmetyk zachowuje swoje właściwości, w tym konsystencję i zapach. Warto się z nią zapoznać, dokonując zakupu i wziąć pod uwagę, czy jesteśmy w stanie zużyć produkt przed upływem tego terminu. Co więcej, jeśli dany kosmetyk jest na skraju przydatności, a mamy pewność, że możemy go wykorzystać przed jego przeterminowaniem się, warto zakupić go przed innymi, świeższymi. W przeciwnym wypadku produkt, zamiast na półkę z kosmetykami, może trafić wprost do utylizacji. W ten sposób zasoby, które zużyto do jego produkcji, również ulegają zmarnowaniu.

W życiu wedle idei zero waste nie chodzi o odmawianie sobie przyjemności, ani o rezygnację z ulubionych produktów. Z powodzeniem możesz cieszyć się skuteczną, naturalną pielęgnacją i pięknym makijażem, dbając jednocześnie o dobro planety. Kluczem do pogodzenia tych wartości jest odpowiedzialne podejście do zakupów. Ułatwią Ci to kosmetyki dostępne w asortymencie sklepu Lavandin. Zapraszamy do wyboru swoich faworytów i składania zamówień.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

facebook pinterest google_plus instagram
promocje
pixel