Jak skutecznie dbać o cerę naczynkową latem?

2018-06-20
Jak skutecznie dbać o cerę naczynkową latem?Twoja buzia łatwo się czerwieni? Dostrzegasz na twarzy delikatne pajączki, które stają się szczególnie widoczne pod wpływem działania promieni słonecznych? W takim Twoja skóra jest naczynkowa i wymaga specjalnej pielęgnacji. Powinnaś na nią uważać zwłaszcza wiosną i latem.


Cera naczynkowa jest bardzo wrażliwa na podrażnienia. Nieprawidłowo obkurczające się naczynia krwionośne sprawiają, że skóra staje się delikatna, a jej nieumiejętna pielęgnacja może doprowadzić do pogłębienia podrażnień. Dlatego zapomnij o kosmetykach, które zawierają m.in.:
• alkohol etylowy,
• aceton,
• glikol propylenowy,
• mentol,
• kwas witaminy A (nie mylić z witaminą A, która jest jak najbardziej polecana!),
• mocznik.

Nie powinnaś również sięgać po peeling mechaniczny (z granulkami, nawet tymi naturalnymi) – lepiej zastąpić go enzymatyczną wersją.

Oczyszczanie i pielęgnacja cery naczynkowej krok po kroku
Twoja naczynkowa cera wymaga specjalnej uwagi. Zadbaj zarówno o jej właściwe oczyszczenie, jak i odżywienie, a także – zwłaszcza latem – ochronę przed działaniem promieni słonecznych. Przy oczyszczaniu (przez cały rok) pamiętaj, aby:
• delikatnie myć twarz rano i wieczorem, korzystając z delikatnych preparatów (żeli do mycia twarzy lub płynów micelarnych) – najlepiej tych przeznaczonych dla skóry delikatnej i alergicznej lub z serii dedykowanych cerze naczynkowej,
• unikać mycia twarzy twardą wodą z kranu, która może dodatkowo podrażniać – zastąp ją np. wodą różaną, przegotowaną, delikatnym naparem z rumianku lub płynem micelarnym,
• wykonywać peeling enzymatyczny co 10-14 dni, aby stymulować odbudowę komórek naskórka, a co za tym idzie – zmniejszyć widoczność zaczerwienień.
A co z pielęgnacją? Podobnie jak w przypadku preparatów do mycia twarzy, powinnaś sięgnąć po kremy dedykowane Twojemu typowi skóry. Cennymi składnikami, które zapobiegną pękaniu naczynek i wzmocnią strukturę komórek naskórka są m.in.: witamina A, witamina H, rutyna, wyciąg z kasztanowca czy też wyciąg z kwiatów mirtu lub z miłorzębu japońskiego.


Latem nie zapomnij o ochronie przed słońcem
I to nie tylko podczas relaksu na plaży, ale na co dzień. Wiele nowoczesnych kremów na dzień, a także podkładów – np. Bourjois Healthy Mix, zawiera filtr UV. Najczęściej jednak jest to ochrona na poziomie SPF 10-20, a więc niska lub średnia. Ty zaś, z uwagi na wysoki poziom wrażliwości cery, w słoneczne, letnie dni potrzebujesz znacznie mocniejszego zabezpieczenia. Rozważ zatem zakup ochronnego kremu przeciwsłonecznego z filtrem SPF 25-30, a nawet wyższym, aby mieć pewność, że skóra nie zostanie podrażniona.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
facebook pinterest google_plus instagram
promocje
pixel