Bezpieczne opalanie, czyli 7 zasad opalania się na słońcu

2021-07-30
Bezpieczne opalanie, czyli 7 zasad opalania się na słońcu

 

Wakacje to czas, w którym chętnie spędzamy każdą wolną chwilę na świeżym powietrzu. Urlop czy przerwa od szkoły stają się świetną okazją do wyruszenia na odpoczynek nad jeziorem czy morzem i korzystania z ciepłych promieni słońca. Przywozimy z nich piękne wspomnienia, pamiątki, ale także opaleniznę. Jak przygotować się do spędzania wielu godzin na słońcu? Dziś na naszym blogu postaramy się przybliżyć, dlaczego bezpieczne opalanie jest takie ważne. Poznajcie 7 najważniejszych zasad, którymi warto się kierować latem.

 

Bezpieczne opalanie - dlaczego jest ważne?

Brązowa opalenizna bardzo często staje się pożądanym wakacyjnym efektem, szczególnie u pań marzących o cudownie opalonej skórze, która wybija się na tle letnich kreacji. Nie uzyskamy jej jednak bez spędzania czasu na słońcu, co przynosi równie dużo korzyści, co niebezpieczeństwa.

 

Łapanie promieni słonecznych poprawia nasze samopoczucie i dostarcza dużo witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Rozgrzane ciało łatwiej się także rozluźnia, co pozwala na niwelowanie napięcia mięśniowego i poprawę ruchomości w ich obrębie. Niestety poza pozytywnymi aspektami, opalanie się może przynosić także negatywne. Nieodpowiednio zabezpieczone przed słońcem ciało bardzo szybko ulegnie bolesnemu poparzeniu, które może objawić się zaczerwienieniem, a czasem nawet otwartymi ranami i złuszczającym się naskórkiem. Opalanie się bez ochrony jest również niekorzystne dla skóry pod względem wyglądu, gdyż przyspiesza jej starzenie się. Najniebezpieczniejszym aspektem jest jednak to, że nadmierne opalanie się może skutkować odwodnieniem, udarem, a nawet prowadzić do zachorowania na nowotwór skóry.

7 zasad opalania się na słońcu - o tym musimy pamiętać!

 

Aby uniknąć negatywnego wpływu słońca na skórę, wystarczy wyrobić w sobie kilka dobrych nawyków, pozwalających na bezpieczne opalanie. Oto 7 najważniejszych zasad:

1. Nakrycie głowy - konieczny element każdej letniej stylizacji

Nadmierne słońce może przyprawić o zawrót głowy - i to dosłownie! Brak czapki czy kapelusza bardzo często skutkuje przegrzaniem i udarem, które niejednokrotnie wymagają leczenia szpitalnego. Ochrona głowy przed promieniowaniem słonecznym powinna więc być najważniejszym nawykiem, jaki powinniśmy w sobie wyrobić latem.

2. Krem z filtrem, czyli sposób na bezpieczne opalanie na słońcu

Bezpieczne opalanie jest możliwe, jeśli zadbamy o odpowiednie kremy z filtrem UV. Zabezpieczona nimi skóra nie wchłania nadmiernej ilości słońca, chroniąc się w ten sposób przed jego negatywnymi skutkami. Dzięki kosmetykom ochronnym stopniowo uzyskujemy naturalną opaleniznę, bez efektu przesuszenia i podrażnienia naskórka.

3. Zdecydowane nie dla opalania w godzinach szczytu

Najmocniejsze i tym samym najbardziej niebezpieczne jest promieniowanie słoneczne w godzinach południowych, między 11 a 14. O tej porze nie powinniśmy wychodzić na zewnątrz, a tym bardziej się opalać. Warto skorzystać z południowej przerwy i udać się np. na obiad.

4. Nawadnianie się w odpowiednich ilościach

Wysokie temperatury sprawiają, że trudno utrzymać wodę w organizmie. Wiąże się to z szybkim odwodnieniem, a ono zaś ze złym samopoczuciem. Wypijanie co najmniej 3 litrów wody w ciągu dnia powinno więc stać się kolejnym letnim obowiązkiem.

5. Odpowiednia dieta

Upalne dni nie sprzyjają utrzymywaniu zdrowej diety. Często tracimy apetyt, przez co omijamy kolejne posiłki, nie dostarczając tym samym właściwej ilości witamin i minerałów do organizmu. Przyjmowanie lekkich posiłków o stałych porach uchroni nas przed konsekwencjami niedożywienia, warto więc o to zadbać.

6. Dodatkowa ochrona bardzo wrażliwych miejsc

Bezpieczne opalanie na słońcu to także zadbanie o te części ciała, które wymagają specjalnej opieki. Delikatna skóra twarzy, różnorodne zmiany skórne czy pieprzyki powinny być dodatkowo zabezpieczane, np. grubszą warstwą kremu z filtrem czy skrywaniem w cieniu.

7. Nawilżanie skóry po opalaniu

 

Wiele osób zapomina o tym, że opalanie się jest bardzo intensywnym procesem dla skóry, która wymaga troski nie tylko w czasie bezpośredniego kontaktu ze słońcem, ale także po nim. Aby cieszyć się zdrową skórą o pięknym wyglądzie, należy ją właściwie nawilżać, np. po wieczornej kąpieli.

 

Najlepsze kosmetyki do opalania - po które warto sięgnąć?

 

Poszukując odpowiednich produktów do opalania powinniśmy zwrócić uwagę na jeden bardzo ważny aspekt - wysokość SPF, jaką oferuje dany kosmetyk. Najlepsze kosmetyki do opalania to oczywiście te najlepiej dobrane, dlatego też na Lavandin.pl znajdziesz kremy z filtrem dopasowanym do każdych potrzeb. 

 

Znajdziesz u nas m.in. kosmetyki do opalania Nivea w dwóch seriach: Nivea Sun Protect&Moisture oraz Nivea Sun Protect&Bronze, zawierające od SPF30 do SPF50. Pierwsza z nich, Sun Protect&Moisture, to kremy z filtrem, które zapewniają ochronę przed promieniami UV oraz nawilżają skórę. Druga zaś, Nivea Sun Protect&Bronze, pozwala zdobyć piękną, brązową opaleniznę bez szkody dla skóry.

 

Warto pamiętać, że kosmetyki do opalania dla dzieci muszą mieć wysoką ochronę UV, gdyż ich młoda skóra jest zdecydowanie bardziej podatna na poparzenia niż osoby dorosłej. W naszej ofercie dostępne są kremy ochronne Dax Sun, które mogą być stosowane zarówno wśród niemowląt, jak i starszych dzieci. Wystarczy dopasować odpowiedni poziom ochrony SPF do wieku pociechy i pogody za oknem, by przebywanie na zewnątrz było wyłącznie przyjemnością.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

facebook pinterest google_plus instagram
promocje
pixel